Image
ORG TEA İÇERİĞİ
Image
CİVAN PERÇEMİ

Sindirim Sistemine Olan Faydası, Civan perçemi hazımsızlık sorununa çok iyi gelir. Sindirim sistemini güçlendirici etkisi ile de bilinen bu bitki, gaz problemini çözmek için de birebirdir. Adet Dönemi İçin Faydası: Adet söktürücü özelliği aslında civan perçeminin en önemli yanlarından birisidir.

Civanperçemi, kadınlarda hormonal dengesizlik ve sindirimin tedavisi için modern tıbbın bir parçası olan çiçekli bir bitkidir. Bu mütevazi bitkinin kullanım alanları çoktur ve soğuk algınlığı, ateş, menstürasyon problemleri, yeme bozuklukları ve sindirimi tedavi etmek için eski çağlardan beri tıbbi dünyanın bir parçası olmuştur. Cıvanperçemi papatya ve krizantem ailesinden geliyor, aslında bir bitkidir, ancak hala çoğu kültürde sebze olarak kullanılır.

Cıvanperçemi türlerine göre boyları 5 veya 10 cm arasında değişmektedir. Cıvanperçeminin özellikle yaprakları tüylü bir yapıya sahiptir. Cıvanperçemi çiçeklerini rengi de farklılık gösterebilmektedir. Cıvanperçemi çiçekleri beyaz veya krem rengi olarak değişkenlik gösterebiilmektedir.
Cıvanperçeminden en iyi şekilde faydalanabilmek için bu bitkiyi güneş en tepedeyken toplamak gerekir. Bu şekilde toplanan cıvanperçemi bitkisinden daha fazla yarar sağlayabilirsiniz.

Cıvanperçeminin faydaları

• Cilt yaralarını iyileştirir ve kanamayı durdurur
Civanperçemi yüzyıllardır doğal yara tedavisi için kullanılmıştır. Bu bitkide bulunan kimyasal akidon, kanamayı durdurma yeteneği ile bilinir. Pudra formunda, sadece kanamayı durdurmak için değil, aynı zamanda ağrılı bir yaraya da toz olarak serpilmektedir. Ayrıca, doğal bir antiseptiktir, bu yüzden yaraların enfekte olmasını önleyebilir. Bu yüzden pek çok şifa merhemleri anahtar bileşen olarak civanperçemi içerir. eski zamanlarda civanperçeminin savaş yaralarını kanamayı durdurma yeteneği nedeniyle “herba militaris” olarak adlandırılmasının gerçekten şaşırmamak gerek...

• Anti-inflamatuar Özellikleri vardır
Cıvanperçemi, boğaz ağrısı, artrit, solunum problemleri ve mide ağrıları gibi birçok hastalığın nedeni olabilecek enflamasyonu sakinleştiren flavonoidler ve seskiterpen laktonları içerir. Enflamasyon herhangi bir organda meydana gelebilir, cıvanperçemi günlük diyete ilaveten iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı olabilir.

• Sindirim hastalıklarını tedavi eder
Cıvanperçemi , antiseptik ve antispazmodik özelliklere sahip olup, alt bağırsakta sindirim sorunları sonucu oluşan istemsiz spazmlar civanperçemi ile tedavi edilebilir. Sızan bağırsak, ishal, şişkinlik ve mide krampları gibi durumlar tedavi edilebilir. İçerdiği bitki bazlı flavonoidler, kasları gevşetmek ve spazmları azaltmaktan sorumludur.

• Antiseptiktir
Civanperçemi esansiyel yağları ve bitki kendisi için bilinen en güçlü antiseptiktir, doğal bir dezenfektandır ve enfeksiyonlarla mücadele için tıbbi özellikleri piyasadaki diğer herhangi bir geleneksel çözüm tarafından eşsizdir. Dış yaraları iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda antimikrobiyal özellikler içerdiğinden iç enfeksiyonları da önler. Civanperçemi etkilenen bölgedeki kan trombositlerini harekete geçirerek, vücudu enfeksiyona neden olan bakterilerden korumak için koruyucu bir tabaka oluşturur. Civanperçemi esansiyel yağı, yaralara uygulandığında bakterileri tamamen öldürecek kadar güçlü antiseptik etkiye sahiptir.

Image
HAYIT OTU

Aslında ot türü gibi görünen bir bitki değil, çalı veya maki görünümüne sahiptir. Menengiçler familyasından olan hayıt otu, Haziran ve Temmuz aylarında mor çiçek açan bir bitkidir. Hayıt otunun faydaları ise oldukça fazladır. Hayıt otunun faydaları doktorlar tarafından da onaylanıyor. Hayıt otu; aklınıza gelebilecek bütün kadın hastalıklarında doktor kontrolünde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Hayıt otu erkeklerde cinsel isteği azaltırken bir diğer yandan prostat kanseri önlenmesinde bitkisel ilaç olarak önerilir. Sizden gelen hayır otu nedir, hayıt otunun faydaları nelerdir sorularının cevaplarına yazımızda ulaşabilirsiniz... Hayıt otu nedir diye sorduğunuzda birisi size ‘’namus otu’’diyebilir. Hayıt otunun bilimsel adı Yununca namus demektir. Ruhbanlarca kullanılmasının sebebi cinsel arzuları bastırmasıdır. Erkeklerde cinsel isteği azalttığından dolayı adı namus otu olarak karşınıza çıkabilir.

Hayıt otu nedir? Hayıt otu tam bir kadın otudur. Kadınların yaşadığı hormonsal sorunların devası hayıt otundadır. Bu mucizevi hayıt otunun faydaları nelerdir gelin yazımızın devamını okuyun…

Hayıt otunun faydaları nelerdir?

•Hamile kalma şansınızı artırır
Hayıt otunun faydaları arasında kadınların en sık sorduğu soru; ‘’ Hayıt otu hamile kalmayı sağlar mı?’’ Hayıt otu, yumurtlama periyodunuzu düzenleyeceği için hamile kalma şansınızı artırır. Ayrıca hayıt otu, rahim kanserine dönüşen rahim içi aşırı hücre büyümesini de engeller.

D.Proping, Th.Katzolke, L.Belkien ve ekibi tarafından kadınlarda progesteron hormon yetmezliğinden çocukları olmamak kaydıyla hayıt otundan elde edilen damla ile tedavi denemesi yapılmıştır. Kadınlardaki progesteron hormon seviyesi yükselmiş ve bunlardan 7’si normal yollarla hamile kalmıştır. Tedavi denemesi 587 oranıyla başarıyla tamamlanmıştır.

•Adet düzensizliği, ağrı ve gerginliği
Hayıt otunun faydaları arasında en önemlisinin vücuttaki dengeli hormon üretimini yönetmek olduğunu artık biliyorsunuz. Doktorlar tarafından da doğal ve bitkisel ilaç olarak önerilen hayıt tohumu; yaşanılan düzensiz adet, adet öncesi ağrılar, göğüs ağrıları, adet gerginlikleri, adet şişliği, kanama miktarının dengelenmesi gibi durumları kontrol altına alır.

•Sivilce ve akne sorunlarında hayıt otu!
Hormon dengesizlikleri ve ruhsal dalgalanmalar sonucu canınızı sıkan akne ve sivilcelere son! Hayıt otu hormon dengesini sağladığı için özellikle her ay çene bölgesinde yaşadığınız akne ve sivilcelerin çıkmasını engelleyen doğal bir çözümdür.

•Duygu değişimleri, depresyona iyi gelir
Vücutta gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar sonucu kadınların ruh halinde değişimler gözlemlenir. Bu tip duygu değişimlerini normal duruma getirmek ve depresyon gibi ruhsal sorunları giderebilmek açısından hayıt otu tüketimi oldukça faydalıdır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde hayıt otunun faydasını görebilir, duygu değişimlerindeki düzelmeleri birkaç gün içinde fark edilebilirsiniz.

Image
MELİSA OTU

• Kokusundan ötürü limon otu olarak adlandırılan süs bitkisini andırsa da farklı yaprak şekli sayesinde ayrıt edilmesi oldukça kolaydır. Önceleri yabani ortamlarda yetişen ve bu bölgelerden toplanan melisa bitkisinin, kozmetik sektöründeki kullanımının artmasıyla birlikte ticari üretimine geçilmiştir. Kış aylarının son günlerini yaşadığımız şu zamanlarda hala kış hastalıkları devam etmekte ve etkileri canımızı sıkmaktadır. Özellikle grip, nezle, balgam, soğuk algınlığı gibi hastalıklar herkesin derdidir. İşte bu şifalı ot sayesinde balgamdan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaksınız.

• Sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri vardır.
Gerginliği azaltarak kişilerin günün yorgunluğundan ve güçsüzlüğünden uzaklaşmasını sağlar.

• Uyku sorununu şıp diye halleder.
• Sindirimi kolaylaştırır.
• Uçuk tedavisinde kullanılır.
• Unutkanlığı önler.
• Kilo vermeyi kolaylaştırır.
• Stres ve kaygıyı azaltır, sakinleştirir.
• Regl dönemindeki ağrıları azaltır.
• Cilt problemleri ile savaşır.
• Melisa çayından en yüksek oranda faydalanmak için bitkinin yaprakları, yağ oranının yüksek olduğu bahar sonu ve yaz başında toplanıp kurutulmalıdır. Bitkinin yaprakları tonik, çay gibi farklı formlarda tüketilmeye uygundur.

• Antiseptik özelliği sebebiyle ağız bölgesinde varlık gösteren uçuk, ağız içi aft gibi problemlere karşı tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda cilt ve saç derisinde meydana gelen mantar problemine karşı da etkilidir.

• Sinek ve böcek ısırıklarına karşı hem iyileştirici hem de mikrop öldürücü etkisi mevcuttur.

• Stres ve huzursuzluktan kaynaklanan uykusuzluk sorununun, sedatif özelliği sayesinde önüne geçer.

• Gaz ve hazımsızlık gibi mide problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

• Özellikle Alzheimer ve epilepsi gibi hastalıkların etkilerini azalttığına yönelik çeşitli bilimsel çalışmalar mevcuttur.

• Tansiyon dengeleyip kalp spazmlarını önleyen melisa çayı aynı zamanda bu problemler sebebiyle gerilen vücudun rahatlamasını da sağlar.

• Ağrı kesici ve ateş düşürücü nitelikte bir şifa kaynağıdır. Bu da melisa çayını grip, nezle gibi problemlerin yanı sıra migren kaynaklı baş ağrılarının giderilmesi için de önemli bir yardımcı yapar.

Image
KARABAŞ OTU

• Kardiyovasküler sağlığı korumaya yardımcı olan karabaş otu, kür şeklinde tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

• Kanser hastalığına karşı korur, vücuttaki mevcut tümörlerin büyümesini yavaşlatır.

• Vücut direncini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

• Öksürük ve özellikle balgam şikayetinin azaltılmasında oldukça etkilidir.

• İçeriğindeki etken maddeler sayesinde nikotine duyulan ihtiyacı azaltarak sigarayı bırakmaya yardımcı olur. Sigara tüketiminden kaynaklanan öksürük, göğüs ağrıları ve baş ağrıları gibi şikayetlerin azaltılmasında da etkilidir.

• Vücudu rahatlatıcı özelliği vardır. Özellikle yoğun stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olarak rahatlatır, daha iyi uyumaya yardımcı olur ve vücuda zindelik verir.

• Harici olarak kullanıldığında ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

• Mide ve bağırsaklardaki gazı azaltır, sindirim sorunlarına bağlı ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

• Bağışıklık sistemini güçlendirip öksürü de kestiği için, özellikle grip ve benzeri kış hastalıklarına karşı etkilidir.

EK BİLGİ: Kadınlar, 40 yaşlarında perimenopoza girer ve menopoz geçişine hazırlanırlar. Bu dönemlerde östrojen, projesteron ve androjen seviyeleri dalgalanır. Vücudunuz yılları kademe kademe yaşayacak ve doğal olarak bu sürece de girecek. Bu geçiş, 5-10 yıl boyunca sürebilmekte ve hatta bazı kadınlarda 13 yıl boyunca devam ettiği görülmektedir. Menopoz, tipik olarak 45-55 yaşlar arasında yaşanır. Bu süreç esnasında, regliniz durup yeniden başlayabilir, daha sık olabilir ya da şiddetinde değişimler görülebilir. Regliniz aralıksız 1 yıl boyunca gelmediğinde ise resmi olarak menopozdasınız demektir.
Image
SARI KANTARON

Tıpkı adı gibi sapsarı, pek sevimli çiçekleri olan bir bitki. Kendisi, güzelliğinin altında öyle de uyumlu ki dünyanın neredeyse her yerinde yetişebiliyor, Asya'dan Amerika'ya dek dünyanın farklı kıtalarına, farklı iklimlerine uyum sağlayabiliyor. Halk arasında üzerindeki minik deliklerden dolayı binbirdelik otu olarak da anılan sarı kantaronun özellikle çiçekleri ve kökü önemli bir şifa kaynağı olarak görülüyor. Piyasada en çok kurusu, yağı ve çayı bulunan bu bitki, çok eski zamanlardan beri vücuda sağladığı yararlar nedeniyle pek gözde. Son olarak kendisinin tarlalarda ve yokuşlarda kendiliğinden yetişir.

Depresyon için fayda sağlar. Sinirlilik, depresyon ve ruh halindeki çöküntüler için kullanılabilir. Araştırmalara göre, sarı kantaron çayının birçok antidepresan ilaç gibi depresyon tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir. Sakin olmaya yardım eder. Olaylara olumsuz tarafları yerine olumlu şekilde bakmayı sağlar.

Cilt bakımı sağlar
Ciltteki yanıklar ve yaralar için iyileşme sürecini hızlandırır.

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir
İdrar yolu iltihabında karın ağrısı ve iştahsızlık görülebilir. Bu dönemdeki karın ağrısına fayda sağlar, iştah açar.

Hormonal dengeyi sağlar
Vücuttaki hormonları dengeleyici, düzenleyici etkiye sahiptir. Hipotiroidizm en yaygın tiroid rahatsızlıklarından biridir. Kantaron çayı sayesinde hormon seviyelerinin dengelendiği gözlenmiştir.

Adet ağrılarını azaltır
Bazı kadınların adet dönemleri oldukça ağrılı geçer. Regl döneminde karın ağrısı, bel ağrısı gibi ağrılar oldukça yoğun bir şekilde gözlemlenebilir. Adet dönemindeki karın ağrısı gibi ağrılara iyi gelmesi sarı kantaron çayının faydaları arasındadır.

Yatıştırıcı ve ağrıları azaltıcı etkisi vardır
İçeriğindeki antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde eklem rahatsızlıkları, kas ağrıları, gut gibi rahatsızlıkların ağrılarına da iyi gelir.

Mide ve midenin asiditesi için faydalıdır
Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının kolay iyileşmesini sağlar.

Gerginliğe iyi gelir, yatıştırır
Anti kanser özelliği vardır
İştah açıcı özelliği vardır.
Sinirleri yatıştırır, sakinleştirir.
Egzama gibi cilt rahatsızlıkları için fayda sağlaması da sarı kantaron çayının faydaları arasındadır.
Grip ve nezle gibi hastalıklara karşı yararlıdır.
Baş ağrısına iyi gelir
Kronik yorgunluğa iyi gelir
Uykusuzluğa iyi gelir
Ateş düşürücüdür.
Menopoz sürecinde sakinleştirici ve psikolojik etkilerini iyileştirici etki yapar• Antiseptik özellikler gösterdiğinden vücudu mikroplara karşı koruyor.
• İltihap önleyici etkiler göstererek vücutta oluşan iltihaplanmaların hızla iyileşmesine destek oluyor.
• Hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağladığından yaraların da hızla iyileşmesine yardımcı oluyor.
• Egzama, varis gibi cilt rahatsızlıklarında da olumlu etkiler gösterdiği biliniyor.
• Çay olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştırıyor, iştah açıcı bir etki gösteriyor.
• Aynı şekilde sindirim üzerindeki olumlu etkileri sayesinde gastrit sorunu yaşayanlara da destek oluyor.
• En önemli etkilerinden biriniyse kansere karşı gösteriyor ve kanserli hücrelerin büyüyüp çoğalmasını engelliyor.
• Vücudumuzdaki birçok hormonun düzenli bir şekilde salgılanmasına destek oluyor, bu sayede özellikle kadınların adet dönemlerinde sıkça başvurdukları arasında yer alıyor.
• Adet sancılarını dindirme konusunda etkili olduğu bilinen sarı kantaron, menopoz dönemindeki kadınların da sıkça başvurduğu bitkilerden sayılıyor.
• Sarı kantaron aynı zamanda bel ve baş ağrısı gibi sıklıkla yaşanan ağrıların da azalmasında önemli bir rol oynuyor.
• Doğal bir antidepresan etkisi göstererek sinirleri yatıştırıyor.
• Bu özelliği sayesinde stres kaynaklı uykusuzluğun, kaygı, korku gibi hislerin azalmasını sağlıyor.
• Mutluluk hormonlarının salgılanmasını destekleyerek depresyon gibi olumsuz ve ciddi sorunlardan kurtulmaya yardımcı oluyor.
• Ciltte oluşan sivilcelerle baş etmeyi de bilen sarı kantaron, sivilcelerden kalan izlerin de geçmesini sağlıyor.
• Son olarak, güneş yanığı gibi dönemsel cilt lekelenmelerinde de olumlu etkileri olduğu için sıkça kullanılıyor.

Image
KIRKKİLİT OTU

Kırkkilit Otunda Bulunan Mineraller;
• Manganez
• Kalsiyum
• Demir
• Yağ asitleri
• Saponin
• Alkaloidler
• Silika


VÜCUDA YARARLARI
• Kemikleri güçlendirir.
• Eklemlere iyi gelir.
• Böbrek ve safra taşlarının atılmasına yardımcı olur.
• İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
• Kilo vermeye yardımcıdır.
• İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde etkili bir rol oynar.
• Yara ve yanık tedavisinde kullanılır.
• Mide ülserine iyi gelir.
• Kanamayı durdurur.
• Prostat iltihabına iyi gelir.
• Tırnakların çabuk kırılmasını engeller.
• Regl ağrılarını azaltır.
• Sivilcelerin ve deri döküntülerinin iyileşmesine yardımcı olur.
• Saçların sağlıklı uzamasını sağlar.
• Saç dökülmesini yavaşlatmaktadır.
• Cildi sakinleştirir ve nemlendirir.

Image
MISIR PÜSKÜLÜ

• İdrar yollarında meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı etkili bir şifa kaynağıdır. Aynı zamanda mesanede ya da prostat bezinde varlık gösteren enfeksiyonun kurutulmasına yardımcı olur. Bu hastalıkların tedavisine destek olması amacıyla tüketilecek mısır püskülü çayının civanperçemiyle birlikte hazırlanması daha etkili olur.
• Vücudu kuvvetlendirir, metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemin işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine olanak tanır.
• Kan şekerini dengeler, bu sebeple diyet listelerinde sıklıkla yer verilir. Özellikle kiraz sapıyla birlikte hazırlandığı takdirde zayıflamaya sürecine katkıda bulunur.
• Doğal bir idrar söktürücü niteliğindedir. İdrara çıkamama gibi problemlerde tüketilmesi önerilen mısır püskülü çayı aynı zaman böbrek taşı oluşumunu da önemli ölçüde azaltır.

Zengin bir C vitamini deposudur
Mısır püskülü çayı yüklü miktarda C vitamini içerir. C vitamini kalp hastalıklarını ve zararlı serbest radikallerin vücutta ilerlemesini önler. Ayrıca tüm hayati organların en iyi şekilde çalışması için gerekli olan düzenli kan dolaşımını sağlar.

Cilt rahatsızlıklarına iyi gelir
Mısır püskülü çayı ciltte çıkan döküntü, çıban gibi rahatsızlıkları tedavi edebilir. Ayrıca sinek ve böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Kan şekerini düşürür
Mısır püskülü çayı yüksek tansiyonlu insanlar için mükemmeldir. Vücuttaki insülin seviyelerini arttırarak kan şekeri seviyelerini azaltır.

İyi bir idrar söktürücüdür
Mısır püskülü çayının idrar söktürücü özelliği vücuttan toksinlerin ve diğer zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

Gut hastalığını azaltır
Mısır püskülü çayı gut hastalarının ağrılarını azaltabilir. Günde 3 bardak mısır püskülü çayı içerek başlayın. Ağrılarınızın azaldığını fark ettiğinizde günde 1 bardağa düşebilirsiniz.

Kanamayı kontrol eder
Mısır püskülü çayının içeriğindeki K vitamini kanamayı kontrol eder. Özellikle doğum yapacak kadınlar bu çaydan bol bol tüketmeli.

Gut hastalığını azaltır
Mısır püskülü çayı gut hastalarının ağrılarını azaltabilir. Günde 3 bardak mısır püskülü çayı içerek başlayın. Ağrılarınızın azaldığını fark ettiğinizde günde 1 bardağa düşebilirsiniz.

Kanamayı kontrol eder
Mısır püskülü çayının içeriğindeki K vitamini kanamayı kontrol eder. Özellikle doğum yapacak kadınlar bu çaydan bol bol tüketmeli.

Böbrek problemlerini tedavi eder
İdrara çıkarken ağrı, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu iltihabı, böbrek taşı gibi böbrek problemlerini mısır püskülü çayı içerek tedavi edebilirsiniz.

Image
TARÇIN

• Tarçın tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olur. Tarçının kan basıncını düşürdüğü, kan şekerini ve insülin direncini azalttığı yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

• Metabolizmayı düzenleyici etkisi sayesinde obezite ile mücadelede yardımcıdır.

• Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyesini azaltır ve iyi kolesterol olan HDL kolesterol'ü artırır.

• Mantar, bakteri ve virüsün neden olduğu hastalıklarla mücadelede vücut direncini artıran tarçın Orta Çağ'da ilaç olarak kullanılmaktaydı.

• Antimikrobiyolojik özelliği sayesinde vücudun HIV virüsü ile savaşmasına katkı sağlar.

• Kandida mantarının tedavisinde tarçın kullanımı son derece faydalıdır. Tarçının bu özelliği klinik bulgularla kanıtlanmıştır.

• Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının semptomlarının tedavisinde rol oynar.

• Tarçın antikanserojen özelliklere sahiptir.

• Antiflamatuar özelliği ile tarçın bağışıklık sistemini güçlendirir. Acı ve ağrıların tedavisinde kullanılır.

• İnsülin direncini azaltan tarçın, bu özelliği ile polikistik over sendromunun tedavisinde rol oynar.

• Yapılan çalışmalar tarçının pek çok antioksidan faydasının olduğunu göstermektedir. İçeriğindeki yüksek antioksidan miktarı sayesinde konser ve diğer hastalıkların oluşma riskini azaltır.

• Göz bozukluklarının tedavisine yardımcı olan tarçın göz kuruluğuna da iyi gelmektedir.

Image
ADA ÇAYI

• Depresyona iyi gelir.

• Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

• Beyin fonksiyonlarını geliştirir

• Bronşit ve astım belirtilerini hafifletir

• Karaciğeri temizler

• İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur

• Aşırı terlemeyi azaltır

• Stresi azaltır

• Sakinleştirir

• Menopoz sonrası belirtileri hafifletir

• Saçların beyazlamasını yavaşlatır

• Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır

• Hafızayı güçlendirir

• Alzheimer’a karşı yardımcı olarak kullanılır

• Kan şekerini düşürür

• Dişeti iltihaplanmasına karşı kullanılır

• Ağız yaralarının tedavisinde kullanılır

• Sinirsel baş ağrısını hafifletir

• Safra kesesini çalıştırır

• Gargara suyu olarak kullanılır

• Boğaz ağrısını alır

• Yaşlılığı geciktirir.

• Selülit sorununu minimum seviyeye indirir.

• Sindirim sistemini korur ve ishale iyi gelir.

Image
ISIRGAN YAPRAĞI

1- İdrar söktürücü özelliği ile toksinleri atar.
Isırgan otu, içerdiği flavonoit bileşikler, mineral maddeler nedeniyle diüretik etki gösterir. Isırgan otunun idrar söktürücü bu özelliği ise vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Böylece bağırsakların çalışması düzenlenmiş ve besin alımı artmış olur. Bunun sonunda ise sindirim sistemi çalışması sorunsuz bir şekilde devam eder. Ayrıca ısırgan otu, lenf sistemini uyararak böbreklerdeki fazla toksinlerin atılmasını da sağlar.

2- Böbrek taşları oluşumunu önler.
Isırgan otunun diüretik olması böbrek sağlığı için de önemlidir. Bu özelliği ile mesaneyi enfeksiyon ve ödemden koruyan ısırgan otu, böbreklerde taş-kum oluşumunu önler. Eğer taş ve kum var ise bunların dışarı kolayca atılmasını sağlar.

3- Alyuvar üretimi sağlayan ısırgan otu, anemiye iyi gelir.
Isırgan otu, kırmızı kan hücreleri üretimi için gerekli C vitamini ile demir minerali içermesi açısından çok faydalıdır. Alyuvar üretiminin artmasını sağlayan ısırgan otu, kan dolaşımını artırır. Böylece yaralar hızla iyileşir, hücrelere oksijen taşınmasında sorun olmayacağı için enerji yükselmesi görülür. Bu sebeple düzenli kullanımı sonucunda ısırgan otu, kronik yorgunluğa ve anemiye iyi gelir.

4- Tansiyonu düzenler, kalp sağlığını korur.
Kan dolaşımını düzenleyen, kırmız kan hücreleri üretimini artıran ısırgan otu, bu özellikleri ile tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Böylece kalp-damar sağlığına faydalı olan ısırgan otu, dolaşımın sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamış olur.

5- Solunum sistemine iyi gelir, öksürüğü keser.
Isırgan otu, özellikle saman nezlesi, astım ve mevsim değişimlerinde görülen alerjileri gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği tespit edilmiş ve tedavilerinde kullanılmaya başlanmıştır. Halk arasında kuru öksürük olarak biline rahatsızlık için ısırgan otu çayı tedavi edici özelliği vardır.

6- Alerji tedavisinden iyi bir yardımcıdır.
Kendini korumak için histamin salgılayan ısırgan otu ile yapılan araştırmalar sonucunda bu bitkiden elde edilen birleşimlerin alerjik reaksiyonları önemli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. Astımı olanların düzenli olarak tükettiği belirtilerin azaldığı görülmüştür.

7- Kemik sağlığını korur, romatizmaya iyi gelir.
Vücuttaki kalsiyum içeriğinin korunmasını sağlayan bor minerali, ısırgan otu içinde yer almaktadır. Kemik gelişimi ve sağlığı açısından önemli olan kalsiyumun vücutta kalmasını sağlayan ısırgan otu, osteoporozun başlamasını önleyebilir ya da yavaşlatabilir. Diğer yandan ısırgan otu suyu ile ayakları yıkayarak masaj yapmak romatizma ağrısına iyi gelir.

8- Prostatın büyümesini önler
Isırgan otunun, idrar yolları sağlığı için faydalı olduğunu söylemiştik. Düretik olan ısırgan otu, prostat kanseri tedavisinden önemli bir yardımcıdır. Prostatla ilgili olarak ağrılı idrar yapma, idrar sonrasında damlama ve idrar akışının bozulması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de ısırgan otunun etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir.

9- Cildi güzelleştirir, lekeleri yok eder.
Isırgan otu ile hazırlanan ekstraktlar, cilde uygulanması halinde aknenin büyümesini azalttığı ve bakteriyel enfeksiyonlardan koruduğu görülmüştür. Antioksidan özelliği ile ısırgan otu, kırışıklıkları azaltır, cildin daha bir genç görünüme kavuşmasını sağlar, anti-aging özellik gösterir. Aynı zamanda kan dolaşımını artıran ısırgan otu, iyileşmeyi hızlandırır ve yara izleri ile lekelerin görünümünü azaltır. Bu nedenle suçiçeği, egzama ve yanıkların tedavisinde ısırgan otu kullanılır. Isırgan otu, genellikle cilde uygulanması tonik ve maske şeklindedir.

10- Emziren annelerin süt kalitesini artırır.
Lohusalık döneminde tüketilen ısırgan otu çayı ile süt yapımı ve sütün kalitesi artar. Uzmanlarına danışarak tavsiyesi üzerine bu dönemde kullanmanız faydalı olacaktır.

11- Ağız ve diş bakımı yapar.
Antibakteriyel özelliği olan ısırgan otu ile hazırlanan tonik, ağız ve diş bakımında oldukça faydalıdır. Bu özelliğinden faydalanmak için ısırgan otunu kattığınız suyu kaynatmak ve soğuduktan sonra gargara yapmak.

12- Saçları besler ve kuvvetlendirir.
Isırgan otunun saçları güçlendirme, saç derisini rahatlatma özellikleri vardır. Bunun için ısırgan otu ile hazırlanan taze kaynatılmış suyu ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.


Image
ISIRGAN YAPRAĞI

* Çörek otu, meme ve prostat kanserini yavaşlatır, akciğer kanserine karşı koruyucudur.

* Kan şekerini düşürür.

* Kanı sulandırır.

* Kalp enfarktüsü riskini azaltır.

* Romatizma ağrılarını dindirir.

* Öksürük ve solunum yolu hastalıklarını tedavi ettiği bilinir.

* Hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

* İltihap giderici ve idrar söktürücüdür.

* Cilt hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır.

* Antioksidan özelliğe sahiptir.

* Zayıflamaya yardımcı olur.

* Hazmı kolaylaştırır.

* Mikrop ve virüslere karşı koruyucudur.

* Depresyon ve panik atak hastalığını tedavi edicidir.

Image
ANASON

• Anason öncelikle gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak çok faydalıdır.

• Sürekli hıçkırıklarda bir bardak anason çayı denenebilir.

• İştah açıcıdır, yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir.

• Yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılır.

• Uykusuzluğa karşı da denenebilir.

• Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde anason çayı içirilmelidir.

• Tadı ve kokusu hoş olmayan bitki çaylarına veya bitkisel kaynaklı ilaçlara aroma katkısı olarak da kullanılabilir.

• Anason çayı, yeterli olmayan anne sütünü arttırır.

• İdrarı artırır.

• Kusmaları ve ishali keser.

• Sinirleri yatıştırır.

• Migren ağrılarını keser.

• Beyin yorgunluğunu giderir.

• Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir, öksürüğü keser.

• Genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar. Yaşlılarda ise, göğüs sarkmasını önler.

Image Image Image